Lingual Ortodonti

Lingual ortodonti halk arasında içten takılan tel ya da görünmez tel olarak da adlandırılır. İçten takılan telin özelliği, dışarıdan hiç bir şekilde görünmemesi ve sadece tedavi gören kişi tarafından bilinmesidir.

Günümüzde teknolojik gelişmeler sayesinde ortodontik tedavilerde yaş sınırı yoktur. Sadece lingual ortodontinin uygulandığı kliniğimizde ister 13 isterseniz de 70 yaşında, siz de görünmeyen diş telleri ve braketler sayesinde ortodontik tedavinizi yaptırabilir kimse fark etmeden hayalinizdeki mükemmel gülüşe sahip olabilirsiniz.

Hastalar düzgün dişler ve mükemmel bir gülüşe sahip olabilmek için ortodontistlere başvurmakta ancak çoğu zaman bu sonuca ulaşmalarını sağlayacak olan ortodontik aygıtları estetik kaygılarından dolayı taktırmak istememektedirler. Bu noktada dişlerin dış yüzeylerinde metal braketler yerine uygulanan diş rengine yakın seramik braketler yetişkin hastalar arasında ortodontik tedaviye olan ilgiyi bir miktar arttırmıştır. Ancak kullanılan tellerinin metalik görüntüsü ve braketlerin zaman içerisinde renk değişikliğine uğraması bu yöntemin yetişkinler hastalar arasında lingual tedaviye bir alternatif olmasını engellemiştir. Günümüzde şeffaf braket ve teller estetik ortodontide dışarıdan uygulanan metal braketler ile lingual tedavi arasında bir ara çözüm olarak tercih edilmektedir.

Son yıllarda estetik ortodonti alanında meydana gelen teknolojik gelişmeler sayesinde artık günümüzde estetik sabit ortodontik tedavi denilince akla braket ve ark tellerinin dişlerin arka yüzeylerine yerleştirildiği görünmez diş telleri olarak bilinen lingual ortodontik tedavi gelmektedir. Özellikle yetişkin hastalar tarafından tercih edilen lingual tedavi dişlerin iç yüzlerine takılan tellerle yapıldığı için erişkin hastaların ortodontik tedavi ile ilgili estetik kaygısını tamamen ortadan kaldırmaktadır.

Lingual tedavide tel ve braketlerin uygulanmasını takiben hastalarımız uygulanan koruyucular ve kendilerine verilen konuşma egzersizleri sayesinde ortalama 2-3 hafta içerisinde lingual apareylere alışmakta, konuşma ile ilgili yaşanan sıkıntılar tamamen ortadan kalkmaktadır. Bu noktadan sonra tedavi süresince bir yandan dişlerindeki düzelmeleri adım adım izlerken diğer taraftan özgürce gülümseyebilmektedirler.

Randevu Al

DENTİZLİ Dental Art Studio, Denizli'de gelişen teknolojilerle uyumlu tüm yenilikçi ortodonti uygulamaları profesyonel olarak sunabilen bir kliniktir.