Çocuklarda Ortodonti

Çocuklarda Ortodonti

Çocuklarda Ortodonti

Çocuklarda ortodontik muayene, ilk daimi dişlenmenin başladığı 6-7 yaşlar civarında olmalıdır. Çocuklarda ortodonti ne kadar erken o kadar iyi. Erken yaş, ortodonti tedavisi için çok iyi fırsatlar sunar.

Çocuğunuzun ilk ortodontik muayenesinin 7 yaşında yapılması önerilir. Bu dönemde alt ve üst kesici dişler sürmektedir ve daimi azı dişleri genellikle sürmüştür. Çapraz kapanış, çene darlığı, asimetri, sürecek dişler için yer darlığı ve daimi dişlerin gömülü kalması gibi sık karşılaşılan problemler kötüleşmeden önlenebilir.

Gelişim döneminde parmak emme, dil itme gibi alışkanlıklar ile solunum yolu problemleri gelişimin doğal yolundan sapmasına ve yüzün ahenkli gelişimini sürdürmesine neden olabilir. Bu tip dış faktörlerin erken teşhisi büyümenin sağlıklı ve ahenkli ilerlemesi için önemlidir.

Erken Dönem Muayenenin Faydaları

Erken dönemde yapılacak ortodontik muayene, var olan veya işaretleri tespit edilen ileride oluşması muhtemel bazı ortodontik bozuklukların teşhisini ve basit yöntemlerle tedavisini olanaklı kılar. Henüz ortodontik tedavi ihtiyacı olmasa bile, ortodontistiniz tespit ettiği işaretler nedeniyle hastayı rutin kontroller ile gözlem altında tutmayı uygun görebilir. Biberon, parmak emme, dil itme ve ağız solunumu gibi kötü alışkanlıkların varlığı, iskeletsel ve dişsel gelişimi etkilediği, ortodontik problemlere neden olduğu için erken dönemde müdahale gerektirir. Çocuğunuz henüz 7 yaşına gelmemiş olsa bile, aşağıda sayılan problemleri gözlerseniz, çocuğunuzu bir ortodontiste muayene ettirmeniz gerekmektedir.

  • Erken veya geç diş kaybı
  • Çenelerin çok önde veya geride olması
  • Ağzını kapatırken çenenin kayması
  • Dişlerin çapraz kapanması
  • Dişlerde çapraşıklık, kesici dişlerin arka arkaya konumlanması
  • Parmak emme
  • Ağız solunumu
  • Isırma veya çiğnemede güçlük
  • Ön veya arka dişlerin bir kısmının kapanmaması, açık kapanış

Bu tip problemlerin tespit edilip düzeltilmesi, ileride oluşacak iskeletsel bozuklukların önlenmesine ve çocuğunuzun sosyal hayatta güvensizlik duymasına mani olacaktır.

Erken Tedavinin Faydaları

Süt dişlerinin daimi dişlerle değişimi döneminde, daimi dişlerin uygun konumlarında yerleşebilmesi için diş çekimleri ile yönlendirmeler yapmak mümkündür. İskeletsel çene uyumsuzluklarının tespiti halinde (alt veya üst çenenin büyük veya küçük olması) ortodontik tedaviye bu dönemde başlanabilir.  Sıklıkla birinci faz olarak adlandırılan bu dönemde amaç, çenelerin ve yüzün ahenkli büyümesini sağlamak, gerektiğinde apareylerle ve diş telleriyle çenelerin büyümesini yönlendirmek, sürecek dişlere yer sağlamak olarak sayılabilir. Bu dönemde yapılacak tedaviler, 9-14 yaş döneminde braketlere (diş tellerine) olan ihtiyacı azaltmakta ve braketlerle uygulanacak sabit ortodontik tedavinin süresini kısaltmaktadır. Büyüme döneminde çenelerin büyümesi ve konumu ile alakalı müdahaleler de ileriki yaşlardaki ortognatik cerrahi ihtiyacını ortadan kaldırabilmektedir.

Proudly powered by WordPress | Theme: HoneyBee by SpiceThemes