Koruyucu Ortodonti

Koruyucu diş hekimliği içinde koruyucu ortodonti önemli bir yer oluşturur. Koruyucu ve önleyici ortodontinin amacı; gelecekte bir ortodontik sorunla karşılaşmayı önlemek, olabildiğince diş teli tedavisine gerek kalmadan zamanında önlem alınmasını sağlamaktır.

Bunun dışında erken zamanda tanı konabilmiş bazı kötü alışkanlıkları da gidermeyi amaçlar. Çocuklarda erken yaşlarda gereken düzenli kontroller ile ortaya çıkabilecek ortodontik bozukluklar büyük oranda engellenebilir. Koruyucu ortodonti, yapısı gereği uygulanan tedaviler devamlı ve uzun sürelidir.

Koruyucu ortodonti için diş hekimi, çocuk ve aile işbirliği çok önemlidir. Ağız bakımı ve hijyenine gereken önem verilmediğinde çocuklarda erken süt dişi kayıpları yaşanmaktadır, bu da ortodontik bozukluklara yol açmaktadır. Bu yüzden, Türk Diş Hekimleri Birliği çocuklarda 1 yaşına girerken, süt dişleri sürerken aile diş hekimi ziyaretini önermektedir. Diş hekimleri genellikle aileyi koruyucu ortodontinin kapsamı konusunda bilgilendirirler.

Zamanında alınacak önlemlerle çocuğunuzun yaşam boyu sürecek güzel bir gülümsemesi olacaktır. Ortodonti uzmanı çocuğunuzu tedavi ederken sağlığını, büyüme ve gelişimini takip eder. Diş, çene ve yüzde oluşabilecek bozukluk veya sapmaları izler, aileyi bu konuda bilgilendirir ve yönlendirir.

Koruyucu ortodonti, çocuğun doğumundan itibaren izlemeye alınarak dişlerinde veya çenede oluşabilecek bir bozukluğun belirlenip hemen müdahale edilerek ileride daha kötü sonuçlara yol açmasını engeller. Dişlerde, çene ve yüzde bozukluk yaratan bazı kötü alışkanlıkların teşhisi ve önlenmesi de koruyucu ortodontiye girer. Ortodonti uzmanı, çocuğunuzu erken dönemde muayene ederek bu alışkanlığı tespit eder ve kalıcı hasarlar bırakmadan önce birtakım apareylerle tedavi eder. Bu kötü alışkanlıklar; uzun uçlu biberonlar, yalancı emzik, parmak, dudak, dil emme ve ısırma, dili dişlerin arasına sıkıştırmak-ittirmek, yutkunmada düzensizlik, yanak ısırma, dil taşması, diş sıkma ve gıcırdatma, tırnak yeme, ağızdan solunum ve konuşma bozuklukları olarak sayılabilir.

Randevu Al

DENTİZLİ Dental Art Studio, Denizli'de gelişen teknolojilerle uyumlu tüm yenilikçi ortodonti uygulamaları profesyonel olarak sunabilen bir kliniktir.