Ortodonti Tedavisi Planlanırken Belki De En Çok Karşılaşılan Sorulardan Biri, Neden Sağlam Dişleri Çektiğimiz, Ikincisi Ise Madem Diş Çekiyorsak O Zaman Ortodonti Tedavisinin Ne Anlamı Olduğudur.

Aslında Sorunun Cevabı Çok Açıktır. Çenenizde Yer Darlığı Varsa Yani Dişleriniz Çenenize Sığmıyorsa, Köpek Dişleriniz Çıkamayıp Yukarıda Kalmışsa Ve Bu Sıkışıklık Belirli Bir Miktarın Üzerindeyse Maalesef Genellikle Küçük Azı Dişlerinin Çekimi Gerekebilir.

Bunu Belirlemek Için Mutlaka Bir Uzman Hekimin Veya Ortodontistin Sizi Muayene Etmesi Ve Buna Göre Bir Karar Vermesi Gerekir. Eğer Uzman Ellerde Bu Karar Veriliyorsa Tedavinizin Devamı Ve Çevre Dokuların Sağlığı Açısından Çekinilecek Bir Durum Söz Konusu Değildir.

Ortodontik Tedavide Neden Çekim Yapılır

  • Çenede Yer Darlığını Gidermek, Diş Kavsi Üzerinde Yer Kazanmak Amacıyla
  • Çenedeki Dişlerin Dizilişlerindeki Bozukluğu, Ön Arka Ve Dik Yöndeki Ilişkiyi Düzeltmek Amacıyla
  • İskeletsel Yapının Normal Sınırlarına Getirilmesi Amacıyla Ortodontistiniz Diş Çekimini Önerebilir.

Diş Çekimi Kararı Hangi Ölçümlemelere Göre Verilir?

Hastanın Dişlerindeki Çapraşıklık Miktarına, Dişlerden Alınan Ölçüye, Hastanın Profiline, Hastanın Yüz Yapısı Ve Kemik Yaşına, Röntgen Analizlerine Bakılmaktadır. Diş Çekimi Kararının Sağlıklı Verilebilmesi Için, Yer Darlığının Mümkün Olduğu Kadar Tam Ölçülmesinde Sadece Model Analizi Yetmemektedir. Model Analizi Sonucu, Uzak Röntgen Resmi Analizi Sonucu Ile Birleştirilerek Çekim Kararı Verilmelidir. Doğru Teşhis Ve Doğru Tanıyı Uzman Bir Ortodontist Yapmalıdır.

Ortodonti Tedavisi Için Diş Çekilirse Boşluk Kalır Mı?

Ortodonti Tedavisine Başlamadan Önce Çekilen Dişlerin Yerinde Kalan Boşluklar Ortodonti Tedaviniz Bittikten Sonra Kesinlikle Kalmaz. Çekilen Boşuklara Diğer Dişler Diş Telleri Yardımıyla Hareket Ettirilerek Boşluklara Kaydırılır. Çene Kemiğinde Adeta Yüzdürülen Diş Harekete Geçerek Yerleşeceği Yeni Yerine Doğru Ilerler. Dişin Diğer Tarafında Kalan Boşluk Ise Yeni Kemik Oluşumuyla Dolar Ve Diş Doğru Konumlandığı Yere Geçmiş Olur. Hastanın Estetik Görünümü Ve Ağız Sağlığı En Iyi Şekilde Sonuçlandırılır.