Ortodonti Nedir?

Ortodonti, diş teli tedavisi olarak da bilinen diş hekimliği dalıdır. Latince düzeltmek anlamına gelen “orto” kelimesi ile diş ve çevre dokuları anlamına gelen “donti” kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuş bir hekimlik adıdır. Diş, ağız ve çene düzensizliklerinin teşhis ve tedavisi ile ilgilenir.

Aynı zamanda ağız ve diş sağlığını korumak, dişlerin olması gereken şekilde sıralanmasını sağlamak, dişlere estetik ve işlevsel fonksiyonlarını kazandırmak için yapılan bir dizi tedaviyi kapsamaktadır.

Her yaşta uygulanabilen ortodonti tedavisi, dişlerinin görünümünden ve sağlıksız olmasından yakınan kişilere çözüm olmaktadır. Son yıllarda gelişen diş hekimliği teknolojisiyle birlikte ortodonti tedavisinde kullanılan yöntemler ve teknikler çeşitlenmiş, tedavi süresi kısalmıştır. Teşhis aşamasında kullanılan ekipmanlar ve uygulamalarla hasta memnuniyeti konusunda en iyi sonuçlar elde edilmeye başlanmıştır.

Türkiye’de 90’lı yıllarla birlikte modern anlamda geliştirilen ve uygulanan ortodonti tedavileri, çocuklarda diş ve çene gelişimini etkileyerek sağlıklı ağız ve diş yapısının oluşmasını; yetişkinlerde de var olan çapraşıklık ve kapanış bozukluklarını gidererek kişilerin yaşam kalitesini arttırmaktadır. Sanıldığının aksine sadece dişleri düzelten değil, aynı zamanda yüz dengesizliklerini de tedavi etmektedir.

Ortodonti neden gerekli?

Dişlerdeki estetik problemleri, çene dengesizliklerini, kapanış bozukluklarını ve işlev sorunlarını çözen ortodonti, kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesi için gerekli olan tedavilerdendir. Düşünsenize, gülerken dişlerinizi saklamak ister misiniz? Ya da çenenizin ileri ya da geride olmasını? Yemek yerken acı çekmeyi? Bu sorulara cevabınız hayır ise ortodontinin neden gerekli olduğunun farkındasınız demektir.

  • Çocuk ya da yetişkin, herkesi doğal gülüşüne kavuşturmak,
  • Üst ve alt çene problemlerini gidererek güzel bir görünüm kazandırmak,
  • Çapraşık ya da yanlış konumlanmış dişleri düzgün konumlandırmak,
  • Çürük ya da travma ile kaybedilebilecek dişleri korumak,
  • Çocuklarda parmak emme ve ağız solunumu sıkıntılarını gidermek,
  • Damak darlığı rahatsızlıklarını çözmek,
  • Kapanış bozukluklarını gidermek,
  • Çiğneme ve konuşma fonksiyonlarındaki bozuklukları gidermek,
  • Diş kayıplarının ve çürüklerin önüne geçmek,
  • Dişlerin arasındaki geniş boşlukları kapatmak gibi sorunları çözmek için diş teli tedavisi yapılmalıdır.

Kısacası dişlerinin düzgün şekilde sıralanmasını ve sağlığına kavuşmasını isteyen herkesin ortodonti tedavisine ihtiyacı vardır.